Oferta Edukacyjna - Spotkania autorskie i warsztaty literackie

Dla kogo?
Głównie dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej, ale także podopiecznych placówek opiekuńczych, nauczycieli, seniorów.  
Ile trwają zajęcia?
Autorskie - 45 – 60 min., warsztatowe – ok. 2 godz.
Cena:
Do uzgodnienia .

JAK POWSTAJE KSIĄŻKA?

Ukazanie dzieciom drogi książki od pomysłu do gotowej publikacji, spotkanie wzbogacone zabawami i ćwiczeniami z cyklu: „nie święci garnki lepią” – wspólne rozwiązywanie bajkowych zagadek, wymyślanie różnych zakończeń przedstawianych historii, układanie wierszy itp.           Materiał literacki: Wierszyki o bajkowych pomysłach i pracy pisarza zawarte w książce „Od lata do lata w towarzystwie skrzata”

WYPISZ - WYMALUJ
Spotkanie z pisarzem i rysownikiem. Opowieść o tym jak wygląda praca nad tekstem oraz ilustracjami do książki. Każdy z twórców wypowiada się we właściwy dla siebie sposób – autor za pomocą słów, grafik za pomocą obrazów.
Materiał literacko – plastyczny : książki duetu autorskiego: Ewa Stadtmuller i Łukasz Zabdyr  

KTO SIĘ BAWI W TEATR?
Jak się bawić w teatr? Prezentacja różnego rodzaju lalek teatralnych – kukiełek, pacynek, jawajek, marionetek, komponowanie teatralnych kreacji, projektowanie scenografii, wspólna inscenizacja bajki, zabawa w teatr cieni.
Materiał literacki : bajka : „Jak skrzat Jagódka zakładał w lesie teatr?
 
MÓJ KOCHANY ZWIERZYNIEC
Spotkanie ze zwierzakami w: bajkach, baśniach, legendach, opowiadaniach, wierszach, zagadkach ( w formie konkursów ). Zabawa językowa polegająca na szukaniu porównań, przysłów i idiomów, w których występują zwierzęta, inscenizacja bajki, o mieszkańcach dżungli i ich kłopotach.
Materiał literacki : książki o zwierzętach: „Zwierzyniec Pana Boga”, „Heca i inni”, „Różne rasy – same Asy”, „Kocie opowieści”, „Psie figle”, „Co piszczy w trawie”, „Opowiastki o zwierzętach”, „Dzieciaki zwierzaki”.

SPACERKIEM PO KRAKOWIE, ZAKOPANEM, PIENINACH
Cykl spotkań turystyczno – literackich przybliżających legendy, tradycje, kulturę i sztukę Małopolski – zajęcia w formie zabaw i konkursów wiedzy o własnym regionie.
Materiał literacki : przewodniki familijne:   „Kraków i okolice”, „Zakopane i okolice”, „Pieniny dla rodziny”.
 
ABECADŁO RECYTATORA
Gry i zabawy edukacyjne przygotowujące dziecko do wystąpienia w roli recytatora – zajęcia prowadzone na podstawie poradnika „ABC kultury żywego słowa”.
 
WARSZTATY DZIENNIKARSKIE
Zajęcia dla redaktorów gazetek szkolnych prowadzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie opiekuna redakcji szkolnych pism oraz o będącą owocem tych doświadczeń książkę : „Poradnik młodego redaktora”.
 
ŚLADAMI JANA PAWŁA II
Zajęcia w formie gawędy o Janie Pawle II oraz konkursu wiedzy o papieżu – Polaku.
Materiał literacki : „Z Wadowic do nieba”, „Znak pokoju”, „Śladami Jana Pawła II”.
 
KOROWÓD ŚWIĘTYCH
Spotkanie w formie konkursu, pełne pomysłowych zadań, zabaw i zagadek o najbardziej znanych świętych ( ze szczególnym uwzględnieniem postaci związanych z Krakowem) wzbogacone inscenizacjami legend oraz prezentacją wybranych fragmentów książek takich jak: „Polscy święci i błogosławieni”, „Święci Krakowa” czy „Legendy o świętych”.

POZNAJ SWEGO PATRONA
Spotkanie na temat patrona szkoły, bądź przedszkola. Na przykład : Jana Pawła II, Świętej królowej Jadwigi, Jana Brzechwy, Kornela Makuszyńskiego. Zajęcia w formie: konkursu wiedzy o patronie, konkursu literackiego, bądź recytatorskiego ( jeśli patronem jest poeta).

NASZA WŁASNA LEGENDA
Warsztaty podczas których uczniowie poznają cechy legendy jako gatunku literackiego a następnie tworzą, redagują i ilustrują własne legendy na temat swojej małej ojczyzny.
Materiał literacki: „Legendy polskie - Od Tatr do Bałtyku”, „Legendy warszawskie”, „Legendy tarnowskie”, „Legendy bocheńskie”, „Bezimienny strumyk” itp.

POD SKRZYDŁEM ANIOŁA
Poetyckie ( albo poetycko - muzyczne ) spotkanie dla starszych czytelników, przygotowane w oparciu o tomiki wierszy: „Niech Cię strzegą dobre anioły”, Niech Cię prowadzą dobre anioły”, Niech radują się Tobą dobre anioły”.

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
ABC kultury żywego słowa - jak pracować z dzieckiem na pięknem i poprawnością ojczystej mowy?
Niezbędnik Krakowiaczka – jak w atrakcyjny sposób poprowadzić dzieci krakowską ścieżką regionalną?
Asy – czytasy – jak poprzez zabawę wprowadzać dzieci w świat książek.

SPOTKANIE NIESPODZIANKA
Może razem wymyślimy coś … niepowtarzalnego?
Fb